B Reserve Fixtures, Results, Ladder 2016

NOTE:  B Reserve games commence at 12.00 PM unless otherwise indicated
ROUND ONE
9 April                
COLAC   11 CORIO   4      
GUILD   5 ALFREDTON   5      
WERRIBEE   22 MOUNTIES   0      
SAINTS   10 DEAKIN   8      
ROUND TWO
16 April                
ALFREDTON   12 COLAC   8      
MOUNTIES   5 GUILD   16      
DEAKIN        10 WERRIBEE   9      
CORIO         1 SAINTS   7      
ROUND THREE
23 April                
COLAC   9 MOUNTIES   0     on forfeit
GUILD   2 DEAKIN   9      
WERRIBEE   9 SAINTS   5      
ALFREDTON   13 CORIO   1      
ROUND FOUR
30 April                
COLAC   4 DEAKIN   2      
SAINTS   14 GUILD   4      
CORIO   5 WERRIBEE   9      
MOUNTIES   7 ALFREDTON   22      
ROUND FIVE
7 May                
COLAC   17 SAINTS   2      
GUILD   17 WERRIBEE   3      
CORIO   20 MOUNTIES   1      
ALFREDTON   15 DEAKIN   9      
ROUND SIX
14 May                
COLAC   19 GUILD   4      
WERRIBEE   5 ALFREDTON   14      
SAINTS   11 MOUNTIES   2      
DEAKIN   4 CORIO   5      
ROUND SEVEN
21 May                
WERRIBEE   12 COLAC   11      
GUILD   9 CORIO   10      
ALFREDTON   12 SAINTS   5      
MOUNTIES   2 DEAKIN   19      
ROUND EIGHT
28 May                
CORIO   0 COLAC   0     washout
ALFREDTON   9 GUILD   0     on forfeit
MOUNTIES   6 WERRIBEE   12      
29 May                
DEAKIN   0 SAINTS     16      
ROUND NINE
4 June                
COLAC   12 ALFREDTON   4      
GUILD   9 MOUNTIES   0     on forfeit
WERRIBEE   5 DEAKIN   9      
CORIO   0 SAINTS   16      
11-13 June:   SENIOR CHAMPIONSHIP (Geelong)   no GBA games
 
ROUND TEN
18 June                
MOUNTIES   1 COLAC   19      
DEAKIN   19 GUILD       8      
WERRIBEE   10 SAINTS   12      
CORIO   14 ALFREDTON   18      
ROUND ELEVEN
25 June                
COLAC   12 DEAKIN   7      
GUILD          1 SAINTS   12      
WERRIBEE   6 CORIO   5      
ALFREDTON   13 MOUNTIES   6      
25-26 June:   UNDER 18 CHAMPIONSHIP (Mildura)
 
ROUND TWELVE
2 July                
SAINTS   9 COLAC   12      
WERRIBEE   9 GUILD   0     forfeit
MOUNTIES   9 CORIO   0     forfeit
3 July                
DEAKIN   10 ALFREDTON   12      
2/3 JULY:   UNDER 16 CHAMPIONSHIP (Wangaratta)
 
ROUND THIRTEEN
9 July                
COLAC   7 WERRIBEE   6      
CORIO   9 GUILD   9      
MOUNTIES   2 DEAKIN   27      
SAINTS   8 ALFREDTON   5     Saints 2 (late)
ROUND FOURTEEN
16 July                
COLAC   10 CORIO   4      
GUILD   6 ALFREDTON   14      
WERRIBEE   2 MOUNTIES   15      
SAINTS   15 DEAKIN   4      
16/17 JULY:   UNDER 14 CHAMPIONSHIP (Knox)
 
ROUND FIFTEEN
23 July                
GUILD   4 COLAC   8      
ALFREDTON   9 WERRIBEE   0     on forfeit
DEAKIN   16 CORIO   9      
SAINTS   18 MOUNTIES   0      
23/24 JULY:   UNDER 12 CHAMPIONSHIP (Bendigo)
 
ROUND SIXTEEN
30 July                
ALFREDTON   5 COLAC   5      
MOUNTIES   9 GUILD   0     on forfeit
DEAKIN   5 WERRIBEE   4      
CORIO   7 SAINTS   8      
ROUND SEVENTEEN
6 August                
COLAC   9 MOUNTIES   0     on forfeit
GUILD   10 DEAKIN   14      
CORIO   5 ALFREDTON   11      
SAINTS   25 WERRIBEE   3      
ELIMINATION FIRST SEMI-FINAL
SAINTS   16 DEAKIN   6      
SECOND SEMI-FINAL
COLAC   7 ALFREDTON   4      
PRELIMINARY FINAL
ALFREDTON   8 SAINTS   3      
GRAND FINAL
COLAC   4 ALFREDTON   2      

https://sitedesq.sportstg.com/assets/siteDesq/19464/gallery/DSC_0049.JPG

B Reserve Ladder 2016

FINAL:   after Round Seventeen
Team P W L D Win% For Ags
COLAC 16 13 2 1 .844 173 76
ALFREDTON 17 13 2 2 .823 193 106
SAINTS 17 13 4 0 .764 193 95
DEAKIN 17 9 8 0 .529 172 140
WERRIBEE 17 7 10 0 .412 126 155
GUILD 17 3 12 2 .235 104 168
CORIO 16 3 12 1 .218 99 157
MOUNTIES 17 3 14 0 .176 65 228