A Reserve Fixtures, Results, Ladder 2016

NOTE:  A Reserve games commence at 12.00 PM unless otherwise indicated
ROUND ONE
9 April                
SAINTS 8 COLAC     5      
WERRIBEE 2 DEAKIN     10      
LARA 15 MOUNTIES     0      
GUILD 9 BELLARINE     11      
ROUND TWO
16 April                
COLAC 2 GUILD     6      
SAINTS 10 DEAKIN     11      
MOUNTIES 9 WERRIBEE     11     Mounties
BELLARINE 3 LARA     16      
ROUND THREE
23 April                
COLAC 8 WERRIBEE     7      
LARA 3 DEAKIN     21      
MOUNTIES 3 BELLARINE     7      
SAINTS 9 GUILD     7      
ROUND FOUR
30 April                
LARA 1 COLAC     12      
BELLARINE 10 DEAKIN     7      
GUILD 7 MOUNTIES     3      
WERRIBEE 9 SAINTS     9      
ROUND FIVE
7 May                
COLAC 14 BELLARINE     0      
MOUNTIES 19 DEAKIN     3      
WERRIBEE 3 GUILD     2      
SAINTS        9           LARA     11      
ROUND SIX
14 May                
COLAC 5 DEAKIN     5      
SAINTS 6 MOUNTIES     7      
WERRIBEE 17 BELLARINE     0      
GUILD 11 LARA     0      
ROUND SEVEN
21 May                
MOUNTIES 11 COLAC     7      
DEAKIN 6 GUILD     7      
BELLARINE 2 SAINTS     4      
LARA 6 WERRIBEE     8      
ROUND EIGHT
28 May                
GUILD         9 COLAC         4      
DEAKIN 13 SAINTS     2      
WERRIBEE 9 MOUNTIES     1      
LARA 2 BELLARINE     2      
ROUND NINE
4 June                
COLAC 10 SAINTS     4      
DEAKIN 4 WERRIBEE     10      
MOUNTIES 3 LARA     11      
BELLARINE 4 GUILD     11      
11-13 June:   SENIOR CHAMPIONSHIP (Geelong)   no GBA games
 
ROUND TEN
18 June                
WERRIBEE 2 COLAC     3      
BELLARINE 11 MOUNTIES     1      
GUILD 4 SAINTS     11      
19 June                
DEAKIN 6 LARA         2      
ROUND ELEVEN
25 June                
COLAC 7 LARA     3      
DEAKIN 6 BELLARINE     0      
MOUNTIES 7 GUILD     8      
SAINTS 3 WERRIBEE     17      
25-26 June:   UNDER 18 CHAMPIONSHIP (Mildura)
 
ROUND TWELVE
2 July                
BELLARINE 5 COLAC     7      
DEAKIN 5 MOUNTIES     3      
GUILD 0 WERRIBEE     6      
LARA 1 SAINTS     12      
2/3 JULY:   UNDER 16 CHAMPIONSHIP (Wangaratta)
 
ROUND THIRTEEN
9 July                
COLAC 14 MOUNTIES     5      
GUILD 12 DEAKIN     3      
SAINTS 10 BELLARINE     0      
WERRIBEE 8 LARA     10      
ROUND FOURTEEN
16 July                
COLAC 10 GUILD     3      
SAINTS 10 DEAKIN     2      
MOUNTIES 4 WERRIBEE     12      
BELLARINE 1 LARA     4      
16/17 JULY:   UNDER 14 CHAMPIONSHIP (Knox)
 
ROUND FIFTEEN
23 July                
DEAKIN 7 COLAC     0      
MOUNTIES 3 SAINTS     14      
BELLARINE 3 WERRIBEE     4      
LARA 9 GUILD     2      
23/24 JULY:   UNDER 12 CHAMPIONSHIP (Bendigo)
 
ROUND SIXTEEN
30 July                
SAINTS 4 COLAC     4      
WERRIBEE         9 DEAKIN          1      
LARA 10 MOUNTIES     8      
GUILD 5 BELLARINE     2      
ROUND SEVENTEEN
6 August                
COLAC 16 WERRIBEE     2      
DEAKIN 4 LARA     6      
MOUNTIES 8 BELLARINE     2      
SAINTS 3 GUILD     13      
ELIMINATION FIRST SEMI-FINAL
GUILD 12 LARA     2      
SECOND SEMI-FINAL
WERRIBEE 4 COLAC     9      
PRELIMINARY FINAL
WERRIBEE 2 GUILD     14      
GRAND FINAL
COLAC 10 GUILD     7      
                 

https://sitedesq.sportstg.com/assets/siteDesq/19464/gallery/DSC_00262.JPG

A Reserve Ladder 2016

FINAL:   after Round Seventeen
Team P W L D Win% For Ags
WERRIBEE 17 11 5 1 .676 136 89
COLAC 17 10 5 2 .647 128 82
GUILD 17 10 7 0 .588 116 93
LARA 17 9 7 1 .559 110 117
SAINTS 17 8 7 2 .529 128 119
DEAKIN 17 8 8 1 .500 114 110
BELLARINE 17 4 12 1 .264 63 128
MOUNTIES 17 4 13 0 .233 95 152